dnes je 5.3.2024

Input:

Danění odměn člena bytového výboru obce

5.4.2023, , Zdroj: Verlag Dashöfer

Jsem důchodce a jsem členem bytového výboru na malé obci. Dostávám odměnu 1800 Kč. Ale po zdanění jenom 1400 Kč. Musím platit daně jako důchodce?

Odměna člena bytového výboru představuje příjem ze závislé činnosti podle § 6 zákona č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů, ve znění pozdějších předpisů. Pro zdanění těchto příjmů je rozhodující skutečnost, zda poplatník učinil či neučinil u tohoto plátce (zaměstnavatele) prohlášení k dani či nikoliv. Pokud prohlášení k dani učinil, je příjem zdaněn zálohou na dani a to při uplatnění slev na dani, které má právo uplatnit v souladu s § 35ba zákona o daních z příjmů. Pokud prohlášení k dani u plátce neučiní, je příjem za splnění podmínek § 6 odst. 4 zákona o daních z příjmů zdaněn srážkovou daní 15%.

V případě těchto malých „vedlejších“ příjmů je častá situace, že zaměstnanec učiní

Nahrávám...
Nahrávám...